Menu
Faellesbus.png

Det er nemt for eleverne i stedet for offentlig transport, der med forskellige afgangstider og evt. skift til anden bus/tog let kan betyde kortere tid til at holde fri. Fællesbussen er også billig, især hvis mange bruger den. Jo flere, I er om at betale, jo billigere. Desuden er det en tryg og hyggelig måde at rejse på. #vennerneeribussen

Vær opmærksom på, at alle skolens regler også gælder under rejse til og fra skolen. Hvert skoleår laves der en køreplan for fællesbusserne. Denne plan afhænger af, hvor eleverne kommer fra.

I skoleåret 2017/18 er elevfordelingen rent geografisk sådan, at der tilbydes følgende 2 ruter:

1. DE > Randers > Haverslev > Aalborg

2. DE > Aarhus > Låsby > Vejle banegård

Ved Aarhus stopper bussen ved skøjtehallen. Elever der skal videre mod Silkeborg/Herning/Ringkøbing kan tage X-bussen videre fra idrætsanlæget i Låsby.

Aalborgbussen

Afgang DE kl. 15.00
Ankomst Randers, Tronholmen 1 kl. 15.40
Ankomst Randers Banegård kl. 15.50
Ankomst Afkørsel 33 mod Haverslev ved McDonalds kl. 16.35
Ankomst Aalborg Banegård/busterminal kl. 17.05 

Afgang Aalborg Banegård/busterminal kl. 19.20
Afgang Afkørsel 33 mod Haverslev ved McDonalds kl. 19.50
Afgang Randers Banegård kl. 20.35
Afgang Randers, Tronholmen 1 kl. 20.45
Ankomst DE kl. 21.30

Aarhus-Vejlebussen

Afgang DE kl. 15.00
Ankomst Aarhus Skøjtehal kl. 16.00
Ankomst Låsby afkørsel – ved idrætsanlæg Aarhusvej kl. 16.30
Ankomst Vejle Banegård kl. 17.40

Afgang Vejle banegård kl. 19.00
Afgang Låsby afkørsel – ved idrætsanlæg Aarhusvej kl. 20.10
Afgang Aarhus Skøjtehal kl. 20.40
Ankomst DE kl. 21.40

Med forbehold for ændringer (og trafik).

Priser for en returbillet: (Hæves direkte på elevbank)

Randers 80,-
Haverslev 160,-
Ålborg 230,-
Århus 150,-
Låsby 190,-
Vejle 230,-

#dufårguldmedhjem