Menu
Faellesbus.png

Det er nemt for eleverne i stedet for offentlig transport, der med forskellige afgangstider og evt. skift til anden bus/tog let kan betyde kortere tid til at holde fri. Fællesbussen er også billig, især hvis mange bruger den. Jo flere, I er om at betale, jo billigere. Desuden er det en tryg og hyggelig måde at rejse på. #vennerneeribussen

Vær opmærksom på, at alle skolens regler også gælder under rejse til og fra skolen. Hvert skoleår laves der en køreplan for fællesbusserne. Denne plan afhænger af, hvor eleverne kommer fra.

Betaling foregår via "Fællesbus-banken". Penge kan indsættes på skolens konto via netbank. Husk at mærke indbetalinger/overførelser "Fællesbus" og elevens fulde navn.

Registreringsnummer 0891
Kontonummer 1010691


I skoleåret 2018/19 er elevfordelingen rent geografisk sådan, at der tilbydes følgende 2 ruter:

1. DE > Randers > Haverslev > Aalborg

2. DE > Aarhus > Silkeborg > Vejle > Vissenbjerg

Randers-Haverslev Aalborg:

Afgang DE kl. 15.00
Ankomst Randers, Tronholmen 1 kl. 15.40
Ankomst Randers Banegård kl. 15.50
Ankomst Afkørsel 33 mod Haverslev ved McDonalds kl. 16.35
Ankomst Aalborg Banegård/busterminal kl. 17.05 

Afgang Aalborg Banegård/busterminal kl. 19.20
Afgang Afkørsel 33 mod Haverslev ved McDonalds kl. 19.50
Afgang Randers Banegård kl. 20.35
Afgang Randers, Tronholmen 1 kl. 20.45
Ankomst DE kl. 21.30

Aarhus-Silkeborg-Vejle-Vissenbjerg:

Afgang DE kl. 15.00
Ankomst Aarhus Skøjtehal kl. 16.00
Ankomst Silkeborg Station kl. 16.50
Ankomst Vejle Station kl. 17.50
Ankomst afkørsel 54 Vissenbjerg kl. 18.30

Afgang afkørsel 54 Vissenbjerg kl. 18.00
Afgang Vejle Station kl. 18.40
Afgang Silkeborg Station kl. 19.40
Afgang Aarhus Skøjtehal kl. 20.30
Ankomst DE kl. 21.30

Med forbehold for ændringer (og trafik).

Priser for en returbillet: (Hæves direkte på Fællesbus-banken)

Randers 80,-
Haverslev 160,-
Ålborg 230,-
Århus 150,-
Silkeborg 200,-
Vejle 230,-
Vissenbjerg 250,-

#dufårguldmedhjem